Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük Metin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk

Yüzüncü Yıl Logosu Atatürk
Covid-19 Tedbirleri
03.04.2020

Çin’den başlayarak dünyanın önemli kısmını etkileyen ve bilinen adıyla Yeni Korona virüs (Covid-19)’e karşı ulusal çapta alınan önlemlerle ilgili Ayaş Açık Ceza İnfaz Kurumu olarak hastalık henüz ülkemizde görülmeden bir takım önlemler alarak riski en aza indirmeye gayret edilmiştir. Bu haliyle azami ölçüde dikkat edilen temizlik ve ilaçlama işlerinde yeni standartlar belirlenmiş olup bu konuda dikkat edilmesi gereken hususlar personellerimize ve cezasını infaz eden hükümlülere yazılı ve sözlü olarak bildirilmiştir. Düzenli olarak yapılan ilaçlamaların yanı sıra 28 Şubat günü solunum yoluyla bulaşabilecek hastalıklara karşı Ceza İnfaz Kurumumuz özel bir yöntemle ilaçlandı ve bu yöntemle ilaçlamalara devam etmek için bir takvim hazırlandı.

Özellikle el hijyeninin bulaşıcılıkla mücadelede önemli olduğu bilindiğinden alkol bazlı sıvı el dezenfektesi alınarak cezaevi içerisinde ve iş yurtları mağaza ve atölyelerinde kullanılması sağlanmıştır. Kurumumuza dışarıdan giriş yapan her hükümlünün el ve yüz temizliğinin sağladıktan sonra dezenfekten kullanması yönünde talimatlar verilmiş olup takibi sağlanmaktadır.

Kurumumuza dışarıdan giriş yapan her hükümlünün el ve yüz temizliğinin sağladıktan sonra dezenfekten kullanması yönünde talimatlar verilmiş olup takibi sağlanmaktadır.

Aynı zamanda profesyonel ilaçlamada kullanılan iki adet makine alınarak ilaçlama takvimimize dâhil edilmiştir.

Kuruma alınan sağlık dışında her türlü eşya en az 24 saat bekletildikten sonra dağıtılmaktadır.

Kurumumuza ilk defa giriş yapan her hükümlüye ayrıntılı bir takım sorular sorularak yakın zamanda yurtdışına çıkanlar ve ateşli hastalık geçirenlerle ilgili önlemler planlanmıştır. Kurumumuza kabulü yapılacak olan her hükümlünün hastalık belirtilerini taşıyıp taşımadıklarının ve yurtdışı bağlantısı olup olmadığının tespiti yapılmadan giriş işlemlerine başlanmamaktadır.

Giriş yapan her hükümlü diğer hükümlülerden ayrı yerlerde 14 gün bekletilerek her gün düzenli olarak sağlık kontrolü yapılmaktadır. Bu kontroller yalnız hükümlülere değil her sabah göreve gelen personele de yapılarak kayıt altına alınmaktadır.

Alınan önlemlerle ilgili Genel Müdürlüğümüzün talimatları üzerine günde iki defa bilgi formları doldurularak bilgi verilmektedir.

Adalet Bakanlığının son talimatları üzerine 77 personelimiz izolasyon programına alınarak evlerine gönderilmeden tahsis edilen yerlerde barındırılarak görevlerine devam etmektedir. Böylece dış dünyayla irtibatın en az seviyeye çekilmesi hedeflenerek virüsün kurumlarımıza taşınma riskini sıfırlamak hedeflenmektedir.

   Adres

   Şeyhmuhittin Mahallesi, Eski Alay Mevkii 06710 Ayaş / ANKARA

   Telefon

   0312 712 25 48 - 0312 712 25 09 - 0506 600 62 24

   Faks: 0312 712 25 47

   E-Posta

   ayas.acikisaretadalet.gov.tr